Ako nepredražiť výstavbu domu s energetickým certifikátom v kategórii A1

Nedávno médiami prebehla obrovská informačná kampaň, ktorá oznamovala, že každý nový objekt musí spĺňať v energetickom certifikáte kategóriu A1.

Znamená to výrazné predraženie výstavby, alebo ani nie?

Od A1 je pre domy lepšia už len kategória A0. To je to isté, ako by vám zakázali kúpiť si televízor s energetickou kategóriou B, ale museli by ste kupovať len A++ napriek tomu, že je o dosť drahší. Platí to aj pri domoch? Je výstavba domu v kategórii A1 drahšia ako v iných kategóriách?

Kategória A1 v princípe znamená, že vo výstavbe sa musia používať väčšie tepelné izolácie, účinnejšie zdroje tepla, solárne kolektory a aj vetranie s rekuperáciou. Všetko to má vplyv na výsledok. A teda aj na vaše peniaze.

Ak nebudete architektovi dávať správne požiadavky, výstavba vášho domu sa zaručene predraží . Legislatíva je veľmi prísna a keď zanedbáte začiatok, neskôr bude ťažké stanovené podmienky dodržať.

V nasledujúcom texte vám popíšem, ako dosiahnuť energetický certifikát s hodnotením A1 bez toho, aby vás to stálo balík peňazí.

Aby sme sa vyhli drahým riešeniam, je potrebné výstavbu dobre naplánovať.

Kategória A1 je hodnotenie vášho domu vzhľadom na životné prostredie. Je to primárna energia závislá od paliva, ktoré vo svojom dome spaľujete na vykurovanie a prípravu teplej vody.

Energetický certifikát a nesprávne informácie z médií

Informácie v médiách udávali, že energetický certifikát domu s hodnotením A1 sa dá dosiahnuť jedine tepelným čerpadlom, rekuperáciou alebo solárnymi kolektormi. Áno, tieto zriadenia vylepšujú situáciu katalógovým projektom. A často aj menej schopným projektantom. Sú veľmi účinné, ale nie sú jediným, čím sa dá do kategórie A1 dostať.

 

Tajomstvo úspechu je v kombinácii správnych rozhodnutí a kompromisov


Ak sa rozhodujete medzi bungalovom a poschodovým domom, vyberte si poschodový dom. Poschodové domy sú predurčené na lepšie kategórie. Nemajú celú podlahu na teréne, čo je veľké plus vo výpočtoch energetických certifikátov. Naproti tomu bungalovy majú nepriaznivejší tvarový faktor, a  preto väčšiu energetickú náročnosť.

Trvajte na tom, aby projektant vášho domu v snahe docieliť hodnotenie A1, nepoužíval špeciálne tepelné izolácie so špičkovými tepelnými odpormi. Uprednostnite klasické s mierne väčšou hrúbkou. Zvyčajne sú cenovo výhodnejšie a prinesú vám lepší výsledok
Ak chcete mať energetický certifikát v A1 a splniť aj čiastkové konštrukčné požiadavky, mal by byť v projekte návrh tepelných izolácií približne v nasledovnej hrúbke: stena – 10 cm, strecha 40 cm, podlaha 10 cm a okná s izolačným 3-sklom.

 

Ako si najjednoduchšie zaistiť kategóriu A1


Hlavný vplyv na energetické hodnotenie má zdroj tepla.

Nie je v tom žiadna veľká logika. Je to čisto legislatívne stanovený faktor primárnej energie. Najlepšie hodnoty dosahuje kusové drevo s faktorom 0,2 a najhoršie je na tom elektrina s faktorom 2,76. Plyn je niekde uprostred s koeficientom 1,36.

Šikovný odborník  vám podľa možností odporučí vyvarovať sa elektriny. A ak sa to nedá, je potrebné doplniť druhý zdroj tepla. Napríklad piecku na drevo. Pri správnej kombinácii je možné väčšinu domov dostať do kategórie A1 bez drastických úprav.

Ak napriek tomu stále v A1 nie ste, je poruke rekuperácia, ktorá sa dá zrealizovať už aj za prijateľnú cenu.   Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že komfort v dome s rekuperáciou je neporovnateľne väčší.  Dýcha a spí sa vám o poznanie lepšie.

Obavy z náročnosti dosiahnutia kategórie A1 v energetickom certifikáte vôbec netreba mať. Je však potrebné konzultovať s projektantom a voliť riešenia, ktoré sa dajú zrealizovať.

Ako si stavebné úrady vysvetľujú povinnosť kategórie A1 rozoberiem v osobitnom článku.


Ak máte ďalšie otázky, ozvite sa mi cez kontaktný formulár, rád poradím.

Pre viac informácií o energetických certifikátoch a na čo si dať pozor pri ich výbere, si stiahnite e-book, kde sa venujem tomuto problému hlbšie.

Článok pre Vás pripravil:
Ing. Rastislav Tvarog


telefonTelefonický kontakt:
Tel.:  041 5002 707
Fax:  041 5002 707
Mob.:  0903 310 385
obalkaE-mail:
info@twg.sk
info@energetickecertifikaty.sk
domcekNaše pobočky:
  • Bratislava
  • Žilina
  • Trenčín
  • Košice
  • Štrba
  • Bytča
  • Skalica
  • Turčianske Teplice
  • Nové Zámky