Energetický certifikát ako budúci účet vášho domu

Kupujete si svoj nový dom. Predávajúci Vám k nemu nedá energetický certifikát. Keď sa k nemu neskôr dostanete, zistíte, že váš dom v energetickom certifikáte nie je ani A, ani B, dokonca ani C, ale váš dom je žrút peňazí. Mimochodom, najhoršia kategória energetického certifikátu je “G“.

A pekný dom sa v tej chvíli premení na nenásytného požierača peňazí. Buď budú drahé energie alebo rekonštrukcia.

Ani jedno z toho nie je príjemné.

V tomto článku Vám vysvetlím, ako čítať energetický certifikát, aby ste sa podobným nepríjemnostiam vyhli  a aby vám bolo ihneď jasné, či váš vysnívaný dom bude mať nízke prevádzkové náklady.

Hodnotiace kritériá energetického certifikátu sú na prvej strane. Je ich tam hneď niekoľko.

V súčasnosti je najdôležitejšie kritérium primárnej energie. Pre domy, ktoré sa začali stavať po 1.1.2016, musí byť podľa zákonov v kategórii A1 alebo v lepšej.

Kategória A1 nemá žiadnu výpovednú hodnotu

Napriek tomu, že dom bude uvedený v kategórii A1, nepodá vám to reálnu informáciu o tom, či je priateľský k vašej peňaženke.

Primárna energia je totiž stanovená na základe úradníkmi určených koeficientov pre jednotlivé palivá, používané v dome  na prípravu tepla.

Je to vlastne údaj o tom, do akej miery je váš dom priateľský k životnému prostrediu.

Ktorý údaj hovorí v energetickom certifikáte o nákladoch na prevádzku ?

Hodnota, ktorá vás, ako budúcich majiteľov domu bude zaujímať najviac, je celková potreba energie. Teda to, ako bude dom mesiac čo mesiac zasahovať do vášho rozpočtu platbami za prevádzku.

Ak je celková potreba energie v kategórii “A“, je to pre vaše financie výborná správa.

Ak je v “B“, dalo by sa povedať, že  je  „fajn“ , v “C“ relatívne  „ako tak“ .

Avšak v prípade, že celková potreba energie je v kategórii horšej ako "C", odporúčam vám dôkladne zvážiť, či sa oplatí do takéhoto domu investovať hypotéku, prípadne voľné zdroje.

Ročné náklady na prevádzku domu zistíte z energetického certifikátu jednoducho

Na prvej strane odčítate hodnotu celkovej primárnej energie. Túto vynásobíte celkovou plochou domu, ktorá sa nachádza pod fotografiou na prvej strane certifikátu.

Výsledok zodpovedá celkovej potrebe energie vášho domu za rok v kWh. Keď viete cenu kWh paliva, ľahko vypočítate náklady vášho domu za rok.

Absurdné príklady z praxe

Keďže legislatíva je postavená hlavne na vzťahu k znečisťovaniu prírody, môžete sa stretnúť aj s  nasledovnými prípadmi.

Dom má primárnu energiu v kategórii A1. Nie však vďaka jeho úspornosti, ale preto, že sa vykuruje drevom. Kategória  A1 je udelená aj napriek tomu, že celková potreba energie, mimochodom oveľa viac vypovedajúca  o vašich mesačných nákladoch, je v kategórii “D“. Ak by sa Vám nechcelo kúriť drevom, ale elektrinou, výsledok by bol katastrofálny.

Opačný prípad nastane, ak má dom celkovú potrebu energie v kategórii “B“, ale na kúrenie používa elektrinu. V takomto prípade primárna energia môže získať hodnotenie  “D“, ale mesačné náklady vôbec nemusia byť vysoké.

Odporúčanie na záver

Pri kúpe domu sa orientujte hlavne podľa celkovej potreby energie. Tá vám napovie aké náklady vás čakajú mesiac čo mesiac.

Ak máte nejaké otázky ohľadom uvedených informácií alebo ohľadom energetických certifikátov, kontaktujte ma cez formulár alebo telefonicky. Rád odpoviem na vaše otázky.

Pre viac informácií o energetických certifikátoch a na čo si dať pozor pri ich výbere, si stiahnite e-book, kde sa venujem tomuto problému hlbšie.

Článok pre Vás pripravil:
Ing. Rastislav Tvarog

telefonTelefonický kontakt:
Tel.:  041 5002 707
Fax:  041 5002 707
Mob.:  0903 310 385
obalkaE-mail:
info@twg.sk
info@energetickecertifikaty.sk
domcekNaše pobočky:
  • Bratislava
  • Žilina
  • Trenčín
  • Košice
  • Štrba
  • Bytča
  • Skalica
  • Turčianske Teplice
  • Nové Zámky